Zdravé potraviny - Borůvky, poklad našich lesů

VImagešichni známe borůvky a většina z nás je od dětství sbírá. Vzpomínám si, že často jsme z lesa jako děti odešly s prázdnými hrníčky a modré jsme byly od hlavy až k patě. Ani jsme netušily, jak moc zdravá potravina to je. Zásadně jsme sbíraly borůvky po hrstech a rovnou do pusy. Za to naše babička, poctivá sběračka, jich vždy měla plnou bandasku. Sběr borůvek k létu patřil, jako běhání venku, lezení po stromech, skákání v pytli a hraní různých míčových her.

Jako děti jsme doceňovaly hlavně jejich sladkou chuť. To, jaký nám příroda darovala poklad, si uvědomuji až dnes. Borůvky rostou volně v našich lesích, bez hnojiv a přímých zásahů člověka, nejen kvůli tomu jsou považovány za jedny z nejzdravějších potravin.

Plody borůvek obsahují mimořádné množství vitaminů, minerálních a jiných účinných látek.

Obsahují sloučeniny, jako je např. anthokyanin, jež má antioxidační a protizánětlivé účinky. Zabraňují tedy oxidačnímu stresu, který je přítomný u většiny závažných nemocí, jako je Alzheimer, Parkinson, srdeční onemocnění, diabetes atd.

Chcete, aby vaše děti měly lepší paměť? Dávejte jim borůvky.

Je to dokonalá potravina pro mozek.  Obsahují totiž látky zvané polyfenoly, které zlepšují komunikaci neuronů mezi sebou a tím i mozkovou činnost.

S pamětí pomáhají nejen dětem, ale také dospělým i seniorům. Co to znamená? Staré neurony v mozku jsou s věkem stále línější a línější si povídat. Nekomunikují a časem dochází k tomu, že začínáme senilnět. Také dochází ke zhoršení koordinace a rovnováhy…a teď přicházejí na řadu borůvky a jejich cenné látky:).

Je také prokázáno, že pravidelná konzumace borůvek zlepšuje zrak. V začátcích letectví této skutečnosti využívali piloti. Dnes už je skutečně prokázáno, že borůvky zlepšují noční vidění, chrání proti zhoršení šedého a zeleného zákalu, pomáhají namáhaným očím.

V případě borůvek, bychom mohli v jejich kladech pokračovat skutečně dlouho.

Jednoduše lze říci, že borůvky jsou skutečnou zdravou a super potravinou a měly by být v našem jídelníčku zařazeny.

Sběr borůvek je zábava nejen pro děti, ale i pro dospělé. Nadýcháte se čerstvého vzduchu, odpočinete si od městského hluku a ještě si pochutnáte na něčem zdravém a moc dobrém.

ImageJak se všemožně dají použít borůvky?
Čerstvou šťávu z borůvek můžeme použít jako potěr na kožní ekzémy, lupenku.
Můžeme je také použít jako účinné kloktadlo na bolest v krku, čerstvě vymačkanou šťávu pouze naředíme vodou a kloktáme.

Borůvkový čaj proti dětskému průjmu.
Borůvky rozvaříme v malém množství vody, rozmačkáme, přecedíme a po trošce podáváme. Tato varianta je vhodná i pro kojence, jimž naředíme a podáváme z láhve.

Borůvkový nanuk bez přidaného cukru : recept

Autor: Ing. Vladěna Hrušková

Lektorka Zdraví do škol – Blatná, Písek