Doporučení pro stravování atopiků od renomované značky, …které se bohužel nepovedlo.

Jdete do lékárny a koupíte si kvalitní kosmetický přípravek pro péči o atopickou pokožku, který kupujete už roky, ale tentokrát je u něj přiložený i barevný letáček. Jenže doma pak po přečtení jen valíte oči.

Asi tak nějak bych popsala svůj zážitek z minulého týdne. A protože mi dva dny stále šrotovalo v hlavě, co když si to přečte někdo výživy neznalý a bude se tím řídit? co když to někomu ublíží? co když to čte nějaká čerstvá maminka, která právě zavádí příkrmy?. Nakonec mě to hlodalo čím dál víc a tak jsem se rozhodla konat. Večer, jak jsem uložila své malé atopičky ke spánku, jsem sedla k PC a napsala do Biodermy email, odeslala jsem ho hned následující den 15.5.2017.

Jsou známá a velká firma, určitě se někdo ozve a bude situaci řešit.. ale první den se nedělo nic, tak jsem konzultovala ještě u kolegyň v oboru, jaký je jejich názor a dále pak u lékařů-členů výboru České společnosti alergologie a klinické imunologie, obě strany sdílí můj, teď už náš názor.

Ale u Biodermy si s odpovědí dávají na čas, tak uvidíme, jaká bude jejich reakce.
O průběhu Vás budeme informovat.

 

Níže email ze dne 15.5.2017

„Dobrý den do Biodermy,

nedalo mi to a našla jsem si čas, abych vám napsala. Prosím o předání kompetentní osobě a předem děkuji za odpověď. 

V minulém týdnu, při koupi krému Bioderma Atoderm, který bezmála 6 let používá celá naše 4-členná rodina (mimo jiných vašich výrobků) jsem našla přiložený letáček (leporelo), jak pečovat o kůži. A doslova mě vyděsilo, co jsem si přečetla.

Ač je krém cílen zejména na atopiky, tak přesto výrazně nesouhlasím, jak paušálně všem leporelo sděluje, ať vyloučí ne něco, ale rovnou mnoho potravin ze stravy. A to bez jakéhokoli upozornění, že to nemusí platit pro všechny atopiky a ne vůbec pro všechny jmenované potraviny najednou. Navíc z toho, co má uživatel dle leporela omezit je spousta stěžejních složek stravy. Nebo naopak někomu může působit potíže banán, rajče, lilek, což i přes velký výčet nezmiňujete. Takže by se mohlo stát, že se člověku, kterému vadí zrovna potravina jež nejmenujete, nijak neuleví, ale naopak si přitíží tím, že vyloučí pro něj zcela neškodné potraviny, cenné zdroje živin.

Jímá mě hrůza, že to fakt někdo z laické veřejnosti v dobré víře udělá a bude se tímto nešťastným doporučením řídit!

Taková závažná dietní omezení, která doporučujete a která vyžadují odborné posouzení a v případě eliminace (příp.eliminačně-expozičního testu), si pak nutně žádají relevantní náhradní zdroje živin!!! nelze ponechat jen tak, bez vysvětlení!!!

I když není třeba prostor pro další text. To raději nepište nic a nebo jinou formou, než takový paskvil.. stačilo by napsat, že strava má velký význam, někomu může vadit to, jinému ono..ale ať se v případě eliminace, či nejasností obrátí na odborníky, aby si víc neuškodili, než prospěli.. Nelze přeci všem univerzálně napsat, ať nejí půlku zásadních potravinových skupin! Rozhodně by to pro mnohé mohlo znamenat zásadní nerovnováhu v příjmu živin a podlomení zdraví.

Co vím ve svém okolí, tak tento krém kupuje mnoho lidí a i já sama ho dál doporučovala nejen mezi známými ale i u našich (nejen atopických) klientů. A o to víc mě zaráží, že taková prestižní značka si předem neověří u odborníků, co je (ne)vhodné sdělit a ještě i použije direktivní formu ("Vyvarujte se...").

Věřím, že leporelo vzniklo v dobré víře pomoci upozornit na to, že jen promazávání nestačí. Sama vím, že pravidel, co je potřeba pro klidnou kůži dodržovat je mnoho. Ale v oblasti eliminace potravin nelze rozhodně postupovat, jak radíte. I atopik potřebuje živiny pro své zdraví. Je pravda, že stavu musí řešit o to důsledněji, což však neznamená, že nebude skoro nic jíst! A ještě bude králem!

Nemluvě o nejnovějších poznatcích v dietní léčbě atopiků či lidí s histaminovou intolerancí, kdy se od takových striktních eliminací již ustupuje.

Doufám, že se nikoho svou výtkou nedotknu, ale myslím, že náprava by byla na místě.

Mgr. Veronika Mlčochová, letitá uživatelka produktů Bioderma a výživová poradkyně, absolventka lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno, obor Výživa člověka.

 

PS: Obsahově by bylo lepší něco takového ;-)

Strava je moc důležitá, živiny pro tělo skýtá,

s ekzémem se však někdy bije a na kůži se projevuje.

Vybírej tak s rozvahou potravinu každičkou,

než však něco vyloučíš, je dobré když se poradíš, ať své zdraví podpoříš!

 

Problémy mohou způsobovat např. potraviny: ….

Každý však může reagovat jinak! Tvůj doktor nebo nutriční terapeut ti řekne víc.“

Image  Image Image