Jak na zeleninu v dětské stravě? Zábavně a taky hravě :-)

Zelenina v dětské stravěO významu zeleniny nemá cenu polemizovat. Jednak je zdrojem nenahraditelných vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a dalších tělu prospěšných látek. Význam má i z důvodu vysokého obsahu vlákniny, která se podílí na správném fungování střeva a je prevencí celé řady chorob. Výčet dalších benefitů by vydal na samostatný článek, ale dnes trochu od lesa.

Snad Vám našich pár tipů, Jak na zeleninu v dětské stravě…zábavně a taky hravě, pro pravidelné zařazení zeleniny do jídelníčku Vašeho dítěte pomůže.

Základní (nulté) pravidlo = ke každému z hlavních jídel má patřit kousek zeleniny – syrové nebo i tepelně upravené. Denně tedy optimálně 3-4 porce.

A jak si představit to správné množství jedné porce? Řiďte se jednoduše pravidlem velikosti hrsti, což může u předškolních dětí ve věku 3-6 let být cca 60-90 g. Porce pro dospěláka tak samozřejmě bude větší. A není potřeba ani složité vážení, ruku máte stále u sebe ;-)

Pravidlo číslo jedna = doplnění denních jídel. Když zelenina nebude ke snídani, protože nachystáte zrovna jogurt s ovocem, oříšky a musli nebo ovesnou kaši, pak by měla být u svačinky a opačně.

V syrové zelenině je vitaminů nejvíce a tepelnou úpravou se některé z nich mohou více či méně ničit. Jsou ale také vitaminy, resp. provitaminy, kterým ke správnému využití teplo napomáhá. Patří sem hlavně b-karoten (provitamin vitaminu A). A právě proto je vhodné zařazovat jak syrovou, tak tepelně upravenou zeleninu.

Brokolice na dětském talířiPravidlo číslo dvě = teplou zeleninu nerozvařujte.

Důležité je, aby si zachovala barvu a lehkou křupavost. Jednak bude obsahovat více vitaminů, ale hlavně u dětí se nevzhledná a měkká zelenina snadno zprotiví. Děti, obzvláště v předškolním věku, mají tendenci odmítat více smíchaných chutí a pachů dohromady, pozor tedy na jídla typu „čuchtanice“ :-). Jsou to malí detektivové a mají rádi vše pod kontrolou.

Pravidlo číslo tři = nemluvte neustále o důležitosti zeleniny.

Vyplácí se výrazně nevyzdvihovat prospěšnost zeleniny (ani ovoce), jako něčeho super speciálního (ač si to právem zaslouží). Používejte ji jako rutinní součást každého denního jídla. Děti poznají, když je přesvědčujeme a do něčeho nutíme. Je důležité, aby zeleninu jedly i samy z vlastního popudu. A když na ni budou zvyklé od mala, přijde jim to zcela automatické a po zelenině se budou časem samy ptát.

Pravidlo číslo čtyři = kde je nabídka, je i poptávka (mějte zeleninu připravenu na stole celý den)

Dávejte dětem zeleninu k dispozici i mezi jídly. Velice dobře se osvědčuje, když je čerstvá zelenina po celý den nakrájená v misce nebo na talíři místo sušenek a bonbónů. Dítě proběhne a občas si samo zobne. Pokud má hlad, nemusí hned chroupat celou papriku. Nakrájenou zeleninou můžete pak s dětmi snadno dozdobit talířek, chleba nebo pečivo. A pokud chcete něco speciálního, můžete ze zeleniny nakrájet tenké „hranolky“ a ty namáčet do dipu z jogurtu nebo zakysané smetany a čerstvých bylinek.

TIP: Pokud je zelenina na stole jen tak „jako náhodou“ připravená, nakrájená, dříve nebo později po ní sáhnou nejen děti, ale také ostatní odmítači (tatínci, maminky, návštěvy).

Pravidlo číslo pět = pravidlo tří až pěti barev

Hodně důležitá je také pestrost ve volbě druhů zeleniny. Pokud podáváte dětem stále to stejné dokola, bude to mít časem za důsledek odmítání dané potraviny. Zkrátka se toho přejí a pak bude velký problém tento vybudovaný odpor odstranit. A to se týká všech potravin a týká se to i zeleniny. Takže pokud je u vás klasická volba rajče, paprika, mrkev, zkuste si dát za úkol, že každý týden přibude do jídelníčku něco „nového“ nebo prostě to, co dlouho nebylo. Například ředkvičky, okurka, řepa, dýně, fazolky, květák, kedlubna a třeba i jiná barva papriky…

Co říct závěrem?

Děti velmi rády pomáhají v kuchyni, krájejí a míchají. Využijte období, kdy je spolupráce s Vámi baví a zapojte je. Právě tady nejlépe uplatníte naše doporučení Jak na zeleninu v dětské stravě? Zábavně a taky hravě J. Děti se brzy naučí samostatně přichystat obložený chléb, zeleninový talíř nebo míchaný salát. Zjistí, že jídlo se musí připravit a na stole samo nepřistane, získají k němu zdravý vztah a zároveň obrovský benefit do života. Budou se umět o sebe postarat a to za trochu toho nepořádku v kuchyni rozhodně stojí.

Zdravá a vyvážená strava

A nezapomeňte, že děti jsou našim (Vašim) zrcadlem a měli bychom jít příkladem :-)

 

 

 

 

Autor:

Mgr. Veronika Mlčochová, Lektor Zdraví do škol - Prostějov

Bc. Pavlína Dostalíková, MBA, Lektor Zdraví do škol - Praha