Kde se bere nadváha a obezita u dětí, malých sportovců
Stále slyšíme, že nadváha a obezita u dětí je způsobena nedostatkem pohybu. Pokud je dítě obézní, tak to chce velký bič a malý dvorek, jinými slovy mu pohyb přidejte a určitě už problém mít nebude.
Jako rodiče často klademe na děti vysoké nároky nejen ve škole, ale také v jejich sportovních aktivitách. Rádi bychom v nich viděli malé Jardy Jágry, Petry Kvitové nebo Gabriely Soukalové. Pro sportovní výsledky našich talentovaných dětí jsme ochotni obětovat maximum (čas, peníze, kariéru).
Mnohdy si však neuvědomujeme, že pouze talent a tvrdý sportovní trénink k dlouhodobým výsledkům nestačí.
Vše musí jít ruku v ruce s kvalitním a pestrým jídelníčkem. Pokud nepropojíme jídelníček malého sportovce se zvyšující se tréninkovou zátěží, je to cesta k nižším výkonům, známkám přetrénovanosti, chronické únavy a poté zdravotním komplikacím, mezi které řadíme i nadváhu a obezitu.
Dnes se setkáváme běžně s velmi tvrdě a velmi často trénujícími dětmi, které mají nadváhu nebo obezitu. Jakmile si toho jako laici všimneme, většinou v prvé řadě hledáme další a další možnosti pohybu, což většinou pozitivní výsledek nepřináší. Takže nastolíme druhý krok a našemu malému sportovci omezíme jídlo nebo nastavíme tvrdou dietu. Tímto mu zaděláváme na celoživotní problémy s váhou (mohou se projevit poruchy příjmu potravy i obezita, únava a nemoci). A mnohdy vypěstujeme také odpor k pohybu.
Pokud chceme mít z dítěte aktivního sportovce, musíme mu zajistit pravidelnou dávku dostatečného množství energie, která převyšuje běžnou potřebu ostatních dětí. Je závislá na věku a požadavcích jeho organismu na růst a vývoj v propojení s potřebou energie pro trénink. Strava pro sportující dítě má pokrýt zvýšené nároky energie spojené s tréninkem, a dostatečný příjem všech potřebných živin.
Víme, že velká část dětí doma ráno nesnídá a na druhém stupni už pětina žáků nenosí ani žádnou svačinu z domova. I někteří malí sportovci mají první denní jídlo až oběd a někdy ani to ne.
U dětí – aktivních sportovců zapomeňme na obecné pravidlo 5 jídel denně. Nebojme se jim zařadit další jednu někdy i dvě svačiny podle četnosti a náročnosti tréninků. Nemusíme se obávat, že by sportovec ze správného jídla přibíral na váze, sportem většinu spálí a zbytek využije pro růst. Každé sportující dítě potřebuje především pravidelný příjem energie a raději častěji a v menších dávkách. Pestrost, přirozenost a lehká stravitelnost jídel je pro sportovce také velmi důležitá.
Nejčastěji se setkáváme u sportujících dětí s nadváhou nebo obezitou, pokud nejedí pravidelně. Vynechávají snídaně, svačiny, hladoví a vlčí hlad pak zahánějí nekvalitním jídlem (např. čokoládovými tyčinkami z reklamy, hamburgery, párky v rohlíku, majonézovými bagetami, hranolkami s kečupem, chipsy, coca colou, zmrzlinou). K tomu téměř nespí, takže neregenerují a následky takového životního stylu malého sportovce nevylepší ani sebetvrdší trénink a obezita je téměř zaručená.
Strava sama o sobě sportovní výkon nezajistí, ale je základem zdraví a bez zdraví se sportovat nedá.
Pokud Vám záleží na správném vývoji a sportovních výkonech Vašeho dítěte, zajímejte se mimo kvalitu tréninku také o kvalitu jeho jídelníčku. Musí obsahovat všechny potřebné živiny a vždy ještě něco navíc.
Autor: Pavlína Dostalíková, MBA, Bc. Petra Scholzová
Projekt Zdraví do škol od A do Z