Výchova ke zdraví, mýtus nebo nutnost?

Každý z nás si představí, co znamená  výchova ke zdraví?

Výchova ke zdraví, sportV současnosti je to obecně užívaný pojem, ale když se hlouběji zamyslíte, co se Vám skutečně vybaví? Víte, k čemu vychovává? Co by měla obsahovat? Zkuste se na chvíli zamyslet, než budete pokračovat ve čtení, co byste chtěli Vašim dětem předat, abyste je vychovali ke zdraví, potažmo ke zdravému životnímu stylu, který se na zdraví podílí nejvíce?

 

...možná Vás napadá: Aby si děti myly ruce před jídlem a měli dobré hygienické návyky? Aby nekouřily? Necpaly se sladkostmi? Výčet by mohl být mnohem, mnohem delší. A i když si každý rodič formuluje nějakou svou představu výchovy ke zdraví, tak je to jen počátek. Daleko těžší úkol je pak tyto cíle dětem vštípit a předat tak, aby se jejich chování a postoj vůči zdraví nestal jen takovým tím obvyklým klišé...

Z pohledu dítěte to může vypadat takto: „Dokud se dívá dospělák, budu to dělat tak, jak chce on, ale jakmile jsem bez dozoru, nedodržuji nic“. Chceme tohle?? Nebo by se nám líbilo, kdyby se děti chovaly správně, i když nad nimi nestojí nikdo s rákoskou?? Tomu se říká uvědomělé chování a to by měl být cíl výchovy.

A teď položte si ruku na srdce. Jak se chováte se Vy, když děti večer usnou? Rozděláte si chipsy a otevřete víno? Nebo třeba kouříte? Chodíte sportovat, nebo raději poleháváte u TV?Zdravý životní styl - výchova příkladem

Samozřejmě, občas hřešit může každý. Sem tam je to zcela normální a takový je život, ale nemělo by to být pravidlem. A u dětí i v dnešním světě pořád nejvíce platí, že příklady táhnou. Zkrátka to, co sami neděláte, dětem nemůžete nakázat. Vlastně můžete J, můžete to zkusit. Zkuste dítěti říkat: „Nesmíš kouřit, škodí to zdraví!“, s cigaretou u pusy. Bude to stát hodně hádek, nervů, schovávání a zatajování a výsledek???……………

A jak tedy docílit úspěšné výchovy ke zdraví? 

Úplně nejvíce buďte pro své dítě vzorem. Nápodoba je nejsilnější styl učení - vládne celé přírodě a všechna mláďata opakují to, co dělají jejich rodiče včetně případných chyb. Vzorce Vašeho chování tedy budou opakovat i Vaše děti. A s tím, co říkáte, se musíte ztotožňovat i ve vašich životech. 

 

Výchova ke zdraví příkladem

Jakým způsobem asi neverbálně formuje synovo budoucí chování tatínek sedící u TV a pijící pivo?? Maminka, která ráno nestíhá a raději se namaluje nebo vygruntuje, než aby si sedla s dětmi ke snídani? Máte pocit, že dcera bude považovat snídani za důležitost dne? Je snad krásně namalovaný obličej základem zdraví?

 

Buďme šťastní, že právě my jsme pro děti jejich celebrity všedních dní. My je nenápadně vychováváme ke zdraví každý den, tím jak nás pozorují, co od nás přebírají, aniž by nás některé souvislosti napadly. Zejména u dětí do tří let a u předškoláků hrají rodiče prim.  A i když si někdy myslíme, že nás nevnímají, pořád periferním pohledem sledují každý náš krok. Sice na nějakou dobu převezme roli vzoru kamarád, oblíbený herec, zpěvák…ale až děti dospějí, poskládají si z tohoto všeho své vlastní "puzzle". A nejčastěji se potvrzuje to, že se vrací k tomu, co se naučily (viděly) jako malé děti. To co jim někdo jen říkal, to dávno už zapomenou.

 

„Buďme tedy příkladem a každý den o kousek lepší. Neděláme to jen pro sebe, ale hlavně pro naše děti, které takto nevědomky ke zdraví vychováváme.“

Až budou velcí (dospělí), uvidíte, jak Vám vaše životní investice ve výchově povedla. A věřte, že to stojí za to.:-)Zdravý životní styl, zdravá kuchyně

 

Náš spolek Zdraví do škol je jedinečný v tom, že propojuje to, co děti tak rády zapomínají (slova) se skutečným prožitkem zábavnou a hravou formou. Děti vtahujeme do děje, moc je to baví a ani neví, že do sebe nové informace nasávají a daleko lépe si je osvojí. Nepracujeme jen s dětmi při výuce, ale i s personálem škol a rodiči (formou besed, společných aktivit nebo prostřednictvím dětí). A takové spolupůsobení má zase ještě o kus větší vliv.

 

Když potáhneme všichni za jeden provaz, dítě správné návyky uvidí nejen ve školce, škole, školní jídelně, ale také doma, bude to ta nejlepší výchova, výchova ke zdraví, jakou jim můžeme dopřát.

 

Za spolek Zdraví do škol, z.s. odborný garant projektu

Mgr. Veronika Mlčochová - poradna NutriFit