Pohádka, relaxace nejen pro dětské duše
aneb Zdraví do škol trochu z jiného soudku
Víte, že nejen výživa a pohyb jsou důležité pro zdraví, správný vývoj a pohodu Vašeho dítěte?
Nedílnou součástí je také relaxace a regenerace…. a co třeba taková Pohádka?
Pohádky se vyprávějí odnepaměti. V časech, kdy nebyla televize (ano i taková doba byla a není tomu skutečně tak dávno) a světem vládla ústní komunikace, byly pohádky zdrojem zábavy a relaxace pro děti, rodiče, babičky i dědečky. Byly zdrojem moudrých rad, mnohého ponaučení, případně informací a zpráv ze světa i blízkého okolí. Na vyprávění pohádek se scházela celá rodina či vesnice a nechávala se hlasem vypravěče vtáhnout do kouzelného tajuplného světa příběhů. S příchodem médií bohužel ubylo osobního vyprávění v hřejivé přítomnosti rodiny a tyto pohádky nahradila neosobní televize. Přitom ústně vyprávěné pohádky mohou být skvělým inspirativním, relaxačním, stmelujícím a zároveň naučným prostředkem nejen pro děti a rodiče.
Proč vyprávět dětem pohádky?
Pohádka je:
Způsob relaxace
Ústně vyprávěná pohádka dítě zklidňuje, uvolňuje a rozšiřuje představivost. Dává prostor trávit vzácné společné chvíle pro děti a rodiče. Pohádka sledovaná v televizi působí spíše opačným efektem, množství střihů, barev a zvuků dítěti způsobuje vnitřní neklid, který neumí dětský mozek úplně zpracovat.
Prostor pro splněná přání a odevzdání starostí.
Vnitřní život dítěte je láskyplný, bohatý a velmi křehký, proto mu mnohé podněty a situace z běžného reálného života mohou způsobovat stres. Pohádka vyprávěná před spaním doma v bezpečí, dává dítěti možnost, projektovat si do příběhu hlavních hrdinů či padouchů osoby a situace, které ho v běžném životě stresují a tím se celkově uvolnit. Dává mu také možnost vytvořit si ve své říši fantazie barevné kulisy k celému příběhu, plně se vžít do děje, ztotožnit se s hlavními hrdiny a projektovat si do pohádky své vlastní sny a přání.
Pohádka:
Zvyšuje odolnost
K pohádce patří také mírné napětí a drama, ovšem nesmí ho být moc. Napětí v ději, povzbuzené intonací vypravěče, učí dítě bát se a tím přijímat strach. Dítě se bojí doma v pelíšku, tedy v důvěrně známem a bezpečném prostředí, které má zároveň pod kontrolou a tím se zvyšuje jeho odolnost a víra, že vše špatné dobře dopadne.
Učí se soustředění a rozšiřuje slovní zásobu
Čtená pohádka přináší nejen mnoho poučení a rad, obohacuje a rozvíjí vnitřní svět dítěte, ale také ho učí soustředění a pomáhá rozšiřovat jeho slovní zásobu.
Pohádka dává dítěti i rodiči příležitost zklidnit svoji mysl i tělo a prožít nezapomenutelné večery se svými nejmilejšími.
Rodiče i děti vyprávějte a poslouchejte pohádky :-)
Autor: Ing. Vladěna Hrušková
Lektorka projektu Zdraví do škol, z.s. – Blatná, Písek, Strakonice