Bez éček a bez chemie, aneb nakupujte potraviny a NE chemické sloučeniny.

Nákupy potravin bez éček a bez chemie„Mamíííí v pondělí musíme na nákup do Lidlu, mají tam recepty“.

Když děti popadne sběratelská a kulinářská vášeň, tak se na nákup musí. Zapojte děti do vaření, do nákupů, dejte jim důvěru, ať si uvaří, co chtějí, ony to zvládnou a vy je v tom podporujte. A protože zákazy nezdravého jídla nikam nevedou, je velký úkol rodičů nenápadně monitorovat a od malička děti učit vybírat správné potraviny a co nejpřirozenější suroviny bez zbytečné chemie a éček.

Nás poradce až tolik neděsí samotné sladkosti u dětí, ale jejich množství a „sladkosti typu hotovka“. Ty obsahují přemíru chemie, barviv, glukozo-fruktozových sirupů, ztužených tuků a laciné rádoby čokolády.

Také nepropadáme šílené hysterii u každého éčka v potravině, ale ten chemický koktejl v podobě přídatných látek, co některé děti denně zkonzumují, rozhodně nemůžeme doporučit.

Jak tedy nakupovat?

Nejdříve se nad nákupem musí zamyslet rodiče, pozastavit se nad obrovskou nabídkou ve všech regálech obchodu, umět se podívat nejen na hezký obal a nápisy zepředu, ale také na složení výrobku.

  • Zapomeňte na rádoby "jogurty plné ovoce“. Po přečtení složení zjistíte, že příjemnou vůni ovoce udělá aroma, lákavou barvu přidané barvivo a příjemnou konzistenci u kelímků tvářících se jako jogurt, ale nazývajících se jinými názvy, pomůže vytvořit guma, škroby a zahušťovadla. Naučte děti jíst raději bílý jogurt se lžičkou marmelády, i když nebude přímo od babičky.
  • Trvanlivost bábovky a dortových korpusů několik měsíců? Jak se to výrobci podařilo, když doma nám nevydrží ani 4 dny? Přečetli jste si někdy složení? Viděli jste všechna éčka obsažená v této hmotě? A stejně všichni víme, že ta nejlepší je domácí maminčina bábovka.
  • A co kupované dezerty typu např. Tiramisu, pudinkové dezerty a spousty dalších dobrot s obsahem glukozo-fruktozového sirupu namísto cukru? I když jej nenazýváme zrovna éčkem a výrobce udává, že jde o potraviny bez chemie, jedná se o lacinou náhradu, která prospívá tělíčku dětí daleko hůře, než s třtinový či řepný cukr. Po těchto potravinách mají děti větší pocit hladu, takže jich snědí mnohem více.Nákupy potravin bez éček a bez chemie

 

A pro trochu lepší dětské mlsání se můžete těšit na varianty některých receptů, které rozhodně budou bez zbytečných éček a  bez chemie.

 

 Autor: Bc. Petra Scholzová - Lektor Zdraví do škol