5 tipů na zdravou a rychlou snídani pro předškolní děti

aneb jak si zaměstnaná máma může usnadnit rána

           

Zdravá a rychlá snídaněMoc dobře to známe. Máme doma malého předškoláka, kterému všechno tak dlouho trvá. Trochu jsme si přispali, zase nestíháme a před sebou úprk do školky. Víme, že snídat by se mělo, ale nevíme rychle, co. Proto Vám přinášíme našich 5 tipů na zdravou a rychlou snídani pro předškolní děti.

Snídaně je základ dne. Pomáhá nám nastartovat metabolismus a v dětském věku je ten správný čas na nastavení zdravých rituálů a vzorců chování, které pomohou ke zdravému životnímu stylu našich dětí. Dospělí nesnídají a často to „nestihnou“ ani děti. My rodiče  se zodpovídáme za svoje zdraví sami sobě, pojďme se však bavit o dětech.

Když děti naučíme snídat, pomůžeme jim i k lepším výsledkům ve škole, předcházíme zdravotním problémům a učíme dítě zdravému přístupu k jídlu. (Prevence anorexie, bulimie i nadváhy a obezity.)

Jak to ale udělat bez stresu a pro všechny příjemné? Pokud je to jen trochu možné, snídejme společně u jednoho stolu. Bez televize a telefonů. Není ráno čas? Využijte naše tipy na rychlou snídani, kterou máte připravenu za 5minut. Ale věřte, že stojí za to si přivstat. Děti s námi nebudou chtít trávit čas věčně, nejpozději v pubertě bývají rodiče “úplně out”, tak využijme jejich dětství, a udělejme z jídla příjemnou rodinnou chvilku.

Následující tipy na rychlou snídani jsou snadné na přípravu a hravě je zvládnou i menší děti.

Zdravá a rychlá snídaně pro děti i rodiče č.1

Müsli sypané (nespékané) s ovocem a ořechy, jogurt bílý polotučný (např.Hollandia)

 

Zdravá a rychlá snídaně pro děti i rodiče č.2

Chléb pšenično-žitný kváskový, čerstvé máslo, sýr Eidam, jablko nebo mrkev

Zdravá a rychlá snídaně

 

Zdravá a rychlá snídaně pro děti i rodiče č.3

Koláč s tvarohovo-makovou náplní, mléko polotučné, mandarinka, lískové ořechy

 

Zdravá a rychlá snídaně pro děti i rodiče č.4

Musli srdíčka Semix (1/2 sáčku), jogurt bílý polotučný, rozinky, chia semínka

(nebo Kaše Semix s chia semínky )

 

Zdravá a rychlá snídaně pro děti i rodiče č.5

Dalamánek, vajíčkovo-tvarohová pomazánka, okurka salátová

Vždy 200ml ovocný čaj/ voda.

ImageJak již bylo řečeno. Snídaně startuje náš metabolismu, doplňuje energii, kterou jsme spotřebovali v noci na klidný spánek a regeneraci svalů a připravuje nás na aktivní den. Dětem doplní sacharidy a tuky pro mozek a bílkoviny pro svaly. Po příchodu do školy a školky nejsou spavé, lépe se soustředí, jsou aktivnější a v psychické pohodě. Pokud děti naučíme snídat, dáme jim nejen dobrý start dne, ale i devizi do života. A protože učení nejlépe funguje nápodobou, nezapomeňme snídat s nimi a udělejme tak i něco pro sebe.

 

Autor: Bc. Vendula Valášková – nutriční terapeutka

Lektorka projektu Zdraví do škol – Praha