Smrkový med - zbaví děti kašle

med

Silice obsažená v mladých výhoncích smrčků pomáhá dětem přírodní cestou uvolnit dýchací cesty, usnadňuje vykašlávání a rozpouští hleny. Tyto mladé smrkové výhonky zároveň obsahují vitamin C, tím posilují imunitu, pomáhají při chřipce a odvádějí z těla škodlivé toxiny.

 

 

Smrkové výhonky jsou vhodné ke sběru v průběhu měsíce dubna v teplejších oblastech až začátkem června ve vyšších nadmořských výškách. Sbíráme pouze mladé výhonky do velikosti cca 4 cm. Je důležité upozornit, že se nesmí otrhávat ve veřejných lesích, ale určitě se nebude zlobit babička, když ji jeden ze smrčků na zahradě v letošním roce nepovyroste o několik větviček.

Potřebujeme:

0,5 kg omytých mladých výhonků smrkových větvičeksurovinyvětévkyjehličí

0,70 l vody

0,5 kg cukru

2 citróny

souhlas babičky Image

Natrhané výhonky v sítku propláchneme a vložíme s vodou do hrnce. Přidáme omyté na kolečka nakrájené bio citróny, pokud máme citróny s chemicky ošetřenou kůrou, tak ji v tenké vrstvě okrájíme. Povaříme 30 minut pod pokličkou a po vychladnutí necháme 2 dny louhovat v ledničce.

Poté přecedíme přes plátno, nejlépe jde položením plátna přes cedník a vymačkat šťávu. Do té vsypeme cukr, přivedeme k varu a za občasného míchání necháme mírně probublávat bez pokličky až do zhoustnutí cca 1 – 1,5 hod.

Varem se na povrchu tvoří sladká pěna, tu opatrně sebereme lžící a velice rád si na ní pochutná malý člen rodiny. Med plníme do dobře omytých skleniček a víček, necháme vychladnout dnem vzhůru a skladujeme v komoře v temnu a chladu na období průdušek a dětských kašlů.

Autor: Bc. Petra Scholzová – Lektorka Zdraví do škol