Repelent

Recept z jiného soudku - pošleme komáry o dům dál

Recept na repelentVšichni známe to nepříjemné bzučení komára v noci kolem hlavy a ráno svědivá pobodaná místa po celém těle. Komáři jsou nejen obtížný hmyz, ale i přenašeči různých nemocí, takže jednou z možností jsou repelenty. Ty pro svou účinnost obsahují několik látek, nejznámější je DEET, IR 3535 nebo icaridin, které nejsou vhodné zejména pro malé alergiky a atopiky. Nebudeme nyní posuzovat jejich toxicitu, ale když už se nám ta chemie nelíbí v jídle, nechceme ji dětem dávat ani na tělíčka. Je pravdou, že v nabídce trhu je i celá řada BIO repelentů, takže zůstává na každém jakou cenu chce za srovnatelný výsledek zaplatit.

Doporučujeme vyzkoušet jednoduchý domácí repelent bez chemie, který máme vyzkoušený.  Recept na přírodní repelent

  • Kdo nechce obětovat trochu slivovice koupí francovku ALPA a naloží do ní balíček koření hřebíčku na 24 hodin. Druhý den přelijte do rozprašovače i s hřebíčky a používejte jako běžný repelent na kůži. Protože hřebíček trochu barví, pozor při nastříkání na oděv, může zanechat barevné fleky.
  • Podobně má fungovat i celá skořice.
  • Při plánované návštěvě tropických oblastí nebo míst s větším výskytem komárů se nám osvědčilo nejen po celou dobu pobytu, ale začít už 14 dní před odletem, s užíváním B–komplexu, v lékárnách mají i B-komplex určený pro děti.
  • Je známo, že komáři, klíšťata a ostatní dotěrný hmyz nemá rád aromatické vůně. Doma je proto dobré pěstovat na oknech citrónovou trávu, rozmarýn, mátu, meduňku.
  • Letos vyzkoušíme repelent z rozmarýnu, který se má přelít horkou vodou a po několika hodinách louhování se přidá lžíce vinného octa.

 

Autor: Bc. Petra Scholzová