Kde se bere nadváha a obezita u dětí, malých sportovců

Stále slyšíme, že nadváha a obezita u dětí je způsobena nedostatkem pohybu. Pokud je dítě obézní, tak to chce velký bič a malý dvorek, jinými slovy mu pohyb přidejte a určitě už problém mít nebude.

Jako rodiče často klademe na děti vysoké nároky nejen ve škole, ale také v jejich sportovních aktivitách. Rádi bychom v nich viděli malé Jardy Jágry, Petry Kvitové nebo Gabriely Soukalové. Pro sportovní výsledky našich talentovaných dětí jsme ochotni obětovat maximum (čas, peníze, kariéru).

Vyvážená strava pro malé sportovceMnohdy si však neuvědomujeme, že pouze talent a tvrdý sportovní trénink k dlouhodobým výsledkům nestačí.

Vše musí jít ruku v ruce s kvalitním a pestrým jídelníčkem. Pokud nepropojíme jídelníček malého sportovce se zvyšující se tréninkovou zátěží, je to cesta k nižším výkonům, známkám přetrénovanosti, chronické únavy a poté zdravotním komplikacím, mezi které řadíme i nadváhu a obezitu.

Dnes se setkáváme běžně s velmi tvrdě a velmi často trénujícími dětmi, které mají nadváhu nebo obezitu. Jakmile si toho jako laici všimneme, většinou v prvé řadě hledáme další a další možnosti pohybu, což většinou pozitivní výsledek nepřináší. Takže nastolíme druhý krok a našemu malému sportovci omezíme jídlo nebo nastavíme tvrdou dietu. Tímto mu zaděláváme na celoživotní problémy s váhou (mohou se projevit poruchy příjmu potravy i obezita, únava a nemoci). A mnohdy vypěstujeme také odpor k pohybu.

Pokud chceme mít z dítěte aktivního sportovce, musíme mu zajistit pravidelnou dávku dostatečného množství energie, která převyšuje běžnou potřebu ostatních dětí. Je závislá na věku a požadavcích jeho organismu na růst a vývoj v propojení s potřebou energie pro trénink. Strava pro sportující dítě má pokrýt zvýšené nároky energie spojené s tréninkem, a dostatečný příjem všech potřebných živin.

Víme, že velká část dětí doma ráno nesnídá a na druhém stupni už pětina žáků nenosí ani žádnou svačinu z domova. I někteří malí sportovci mají první denní jídlo až oběd a někdy ani to ne.

Zdravé svačinky pro sportující dětiU dětí – aktivních sportovců zapomeňme na obecné pravidlo 5 jídel denně. Nebojme se jim zařadit další jednu někdy i dvě svačiny podle četnosti a náročnosti tréninků. Nemusíme se obávat, že by sportovec ze správného jídla přibíral na váze, sportem většinu spálí a zbytek využije pro růst. Každé sportující dítě potřebuje především pravidelný příjem energie a raději častěji a v menších dávkách. Pestrost, přirozenost a lehká stravitelnost jídel je pro sportovce také velmi důležitá.

Nejčastěji se setkáváme u sportujících dětí s nadváhou nebo obezitou, pokud nejedí pravidelně. Vynechávají snídaně, svačiny, hladoví a vlčí hlad pak zahánějí nekvalitním jídlem (např. čokoládovými tyčinkami z reklamy, hamburgery, párky v rohlíku, majonézovými bagetami, hranolkami s kečupem, chipsy, coca colou, zmrzlinou). K tomu téměř nespí, takže neregenerují a následky takového životního stylu malého sportovce nevylepší ani sebetvrdší trénink a obezita je téměř zaručená.

Strava sama o sobě sportovní výkon nezajistí, ale je základem zdraví a bez zdraví se sportovat nedá.

Pokud Vám záleží na správném vývoji a sportovních výkonech Vašeho dítěte, zajímejte se mimo kvalitu tréninku také o kvalitu jeho jídelníčku. Musí obsahovat všechny potřebné živiny a vždy ještě něco navíc.

Autor: Pavlína Dostalíková, MBA, Bc. Petra Scholzová

Projekt Zdraví do škol od A do Z