5 tipů na rychlou a zdravou večeři5 tipů na zdravou a rychlou večeři pro děti pro děti nejen školkou povinné

Předškolní věk je období, kdy si dítě utváří stravovací návyky. Rodiče by proto měli dbát na to, aby své děti vedli k pravidelnosti v jídle. Nejen proto je důležité, aby dítě vědělo, že zdravá večeře je stejně důležitá jako snídaně a oběd. A ne, že bude jen tak něco v průběhu večera uzobávat. Večeře by také ideálně měla být chvilka, kdy se celá rodina potká u stolu a může si povídat, o tom jaký kdo měl den, co podniknou o víkendu, atd. Velmi často se bohužel setkáváme s tím, že dítě jí samo a u puštěné pohádky v televizi a téměř nevnímá co jí a že vůbec něco jí.

Jak by zdravá večeře pro předškolní dítě měla vypadat? Není důležité, jestli bude tato rychlá večeře teplá nebo studená. Zásadní ale je, aby byla vyvážená. Tedy aby obsahovala zdroj sacharidů (pečivo, těstoviny, pohanku,….), zdroj bílkovin (mléčné výrobky, maso, luštěniny,...), zdroj tuků (olej, máslo,  ořechy,...) a zapomenout bychom neměli ani na zeleninu nebo ovoce. Ke zdravé večeři patří i nápoj (čaj, voda, ředěný džus, atd).

 

5 tipů na rychlou a zdravou večeři pro děti nejen školkou povinné

Je to 5 tipů na rychlou večeři pro celou rodinu. Hotové je budete mít do 20 minut.

 

Zdravá a rychlá večeře pro děti i rodinu č.1

Filé bez kostí s rýží, mrkví, hráškem a kukuřicí

Dejte vařit rýži. Připravte si rybu. Při ochucování ryby dejte pozor na směsi koření, které mohou být velmi slané. Použijte raději jednodruhové koření dle vaší chuti. Filé orestujte na másle. Hotovou ryby vyjměte z pánve a nechte v teple. Na pánvi poduste zeleninu. Až je měkká (Pozor nerozvařit!) přidejte uvařenou rýži a smíchejte. Dochuťte a podávejte s kouskem filé a ozdobou z čerstvé zeleniny.

 

Zdravá a rychlá večeře pro děti i rodinu č.2

Těstoviny s rajčatovou omáčkou a sýremTěstoviny s rajčatovou omáčkou a sýrem, zeleninový salát

Vhodnější verzi těstovin s kečupem připravíte velice snadno. Na pánvi rozehřejte olej, na kterém orestujte česnek. Když začíná zlátnout přidejte bazalku a zralá rajčata (nebo loupaná rajčata v plechovce), která co nejvíce rozmačkejte. Lehce osolte a opepřete. Až začne směs probublávat, tak rajčatovou směs propasírujte. Rajčatovou omáčku dejte zpět na pánev, dochuťte troškou cukru a zredukujte na vámi požadovanou hustotu. Zbylou omáčku můžete uschovat v lednici nebo zamrazit.) Během přípravy uvařte těstoviny. Těstoviny podávejte se strouhaným sýrem a zeleninovým salátem.

 

Zdravá a rychlá večeře pro děti i rodinu č.3

Pomazánka z červené čočky s chlebem, zelenina

Na oleji nechte zezlátnout cibuli. Přidejte nastrouhanou mrkev a chvíli restujte. Dle chuti můžete přidat i česnek. Přidejte propláchnutou červenou čočku a zalijte horkou vodou (cca v poměru 3:1). Vařte na mírném ohni cca 20 minut. Z čočky by vám měla vzniknout kaše. Kaši nechte chvíli zchladnout. Před podáváním dochuťte citronovou šťávou a pro zjemnění můžete přidat trošku oleje. Pro tatínky můžete pomazánku více opepřit nebo přidat trošku chilli.

 

Zdravá a rychlá večeře pro děti i rodinu č.4

Zapečené tousty nebo housky se šunkou a sýrem, zeleninaZapečené tousty nebo housky se šunkou a sýrem, zelenina

Pokud se chystáme dělat dětem tousty, tak bychom si při výběru toustových chlebů měli dát pozor na množství soli a konzervantů (toustový chléb obsahuje větší dávku tuku, proto se do nich přidávají emulgátory a konzervační látky). V obchodě hledejte toustové chleby se sníženým množstvím soli a pokud možno bez zbytečných éček. Stejně tak si na množství soli dejte pozor i při výběru šunky a sýru. Zapečeným toustem se šunkou, sýrem a kečupem by dítě mohlo přijmout téměř celou doporučenou denní dávku soli. Kečup v malém množství nevadí, ale pokud budete mít připravenou rajčatovou omáčku, použijte raději ji. Náplň toustů můžete libovolně měnit a vytvořit tak více variací (různě můžete měnit chuť, když přidáte rajče, pórek, papriku). Správně opečený toust by měl mít zlatavou barvu. Pokud toust v toustovači příliš ztmavne, pak je v něm obsaženo větší množství škodlivého akrylamidu a dětem bychom takový toust dávat neměli.

TIP: Místo toustového chleba můžete použít i klasické pečivo, které je svým složením vhodnější a udělat tzv. panini, případně klasický chléb, na který suroviny položíte a zapečete ho v troubě.

 

Zdravá a rychlá večeře pro děti i rodinu č.5

Chléb s vejcem, zelenina

A jedna klasika, která se jednoznačně dá nazvat zdravá večeře. Pokud si vajíčko uvaříme předem, pak k přípravě večeře potřebujeme minimum času. Stačí namazat chléb (ideálně žitný nebo žitnopšeničný kváskový) máslem nebo Gervais či Ricottou a vajíčko nakrájet (kráječem to zvládne i malé dítě, které se tak může na přípravě své večeře samo aktivně podílet). Ušetřený čas tak můžete věnovat přípravě salátu nebo obloženého zeleninového talíře. Dítěti nikdy vejce nesolte.

 

Autor: Mgr. Martina Ševčíková

Projekt Zdraví do škol od A do Z - Odborný garant pro dietní stravování

Lektorka Zlín a Šumperk